Czy wiesz czego chcesz od życia? - czyli jak odnaleźć swoje pragnienia.

Czego pragniesz od życia?

Jeżeli czytałeś mój wcześniejszy post wiesz już, że na początku swojej drogi z rozwojem
osobistym warto sobie sprezentować chwilę dla
Add caption
siebie na przemyślenia (jeżeli jednak nie czytałeś zapraszam Cię do lektury....tutaj ). Jednak kiedy ta chwila nastąpi dobrze jest wiedzieć jak ją wykorzystać, aby zaowocowała dobrym startem w przyszłe osiągnięcia. Możliwe, że jeżeli już dojdzie do tego momentu to świadomie będziesz wiedział najlepiej jak szybko prześwietlić swoje życie, aby odnaleźć swoje potrzeby. Może jednak być też tak, że nie będziesz mieć pojęcia jak zacząć i właśnie dlatego powstał ten post, aby pomóc Ci zacząć. Wiadomo jest przecież, że z wieloma rzeczami w naszym życiu jest tak, że trudno jest nam zacząć, a później okazuje się, że nie jest jednak tak źle.

Odkryj swoje oczekiwania

Zastanów się czego tak naprawdę pragniesz. Większość ludzi na pytanie: "czy wiesz czego chcesz od życia?" odpowiada zazwyczaj : "oczywiście, że tak", "a kto inny miałby wiedzieć jak nie ja?". Jednak gdyby drążyć ten temat głębiej i zapytać o szczegóły, okazuje się, że pojawia się problem i tak naprawdę bardzo często nie potrafimy odpowiedzieć szczegółowo czego chcemy. Nie wynika to z faktu, że nasze potrzeby są nam obce, ale najzwyczajniej w świecie jesteśmy przekonani, że są one nam tak bliskie, że nie da się o nich zapomnieć. Okazuje się jednak, że jest to pułapka, w którą często wpadamy. Ile razy zdarzyło Ci się być czegoś pewnym tak bardzo, że spowodowało to Twoją błędną decyzję, której nie popełniłbyś w przypadku braku nadmiernej pewności siebie? Podobnie jest z naszymi wewnętrznymi potrzebami. Jeżeli pominiemy cały proces analizy swoich pragnień, bardzo łatwo możemy niektóre z nich pominąć a nawet ich nie odnaleźć w sobie. Ja sam zauważyłem, że czym więcej myślę o swoim życiu i czego od niego chcę, tym bardziej potrafię siebie zaskoczyć rzeczami, o których nigdy wcześniej nie myślałem.

Pozwól sobie na chwilę egoizmu.

A zatem nie bój się rozmyślania nad tym czego pragniesz. To jest dobry moment na to, aby być jednak trochę egoistą i pomyśleć o sobie. Wiem że słowo egoizm nie ma dobrej opinii (jeżeli można się tak wyrazić). Jednak uważam, że tak jak ze wszystkim, bardzo szybko przyklejamy łatki i w ten sposób trochę się jednak ograniczamy. Człowiek z natury lubi szufladkować wyrażenia na te pozytywne i negatywne, przez co w codziennym potoku słów bardzo szybko rzucamy określeniami bez zastanowienia. Jednak wracając do egoizmu to nie myślmy o nim wyłącznie jak o czymś złym. Jak już pisałem we wcześniejszym poście, zadbanie o siebie jest czymś fundamentalnym. Pozwólmy sobie siebie polubić do tego stopnia, aby pozwalać czasami na egoizm. Przecież w tym całym otaczającym nas świecie musi się znaleźć miejsce dla mnie samego. Nie czekajmy, aż ktoś się o nas zatroszczy i zacznijmy sami to robić. Wiele razy słyszałem od różnych osób, że nie czują się szczęśliwi z powodu braku zainteresowania ze strony partnera czy kogoś bliskiego. W takich sytuacjach od razu nasuwa mi się pytanie: "a czy ty sam potrafisz o siebie zadbać i poświęcić sobie choćby odrobinę czasu?". Bardzo łatwo w takim przypadku przybrać rolę ofiary, co automatycznie powoduje w nas zanik walki o siebie i wprowadza w stan poczucia beznadziei.
A wystarczy przecież na chwilę się zatrzymać i zastanowić: Co Cię uszczęśliwia?, Co jest dla Ciebie ważne w życiu? O czym od dawna marzysz? Czego Ci brakuje w związku, relacjach rodzinnych czy w pracy? Zadaj sobie te, a także inne pytania, które nagle wpadną Ci do głowy bo to Ty znasz swoją sytuację najlepiej i nawet jeżeli o niej nie rozmyślasz, pytania zaczną nasuwać się same kiedy tylko zaczniesz to robić.

Zapisuj swoje przemyślenia

Słowo pisane ma olbrzymią moc. Gdzieś podświadomie wiemy, że to co jest spisane ma dla nas dużo większą wartość. Często tego faktu nie doceniamy bo wierzymy, że jak coś pamiętamy to nie ma sensu tego zapisywać. Jednak wyłączając z tego kwestię pamięci, którą możemy mieć wspaniałą, ważne jest tutaj coś zupełnie innego. Zapisując nasze przemyślenia, przelewamy na papier stan naszego umysłu w danej chwili i w momencie gdy wracamy do naszych zapisków okazuje się, że widzimy rzeczy inaczej. Dlatego warto opisywać swoje aktualne odczucia i nasz stosunek do danej kwestii tu i teraz.
Utwórz listę swoich pragnień i wracaj do niej, aby nanosić komentarze i zmiany, wykreślać to co uważasz za nieistotne i dodawać to o czym zapomniałeś. Niech ta lista będzie gdzieś cały czas żywa, np. na końcu Twojego kalendarza w notatkach, w dzienniku jeżeli taki prowadzisz czy gdzieś w zapiskach, z którymi się nie rozstajesz. Zauważyłem, że jeżeli zapisuję coś na przykład w kalendarzu, z którego korzystam codziennie zarówno w pracy jak i prywatnie, to wydaje mi się to bliższe, jakby ważniejsze. Natomiast jeżeli coś wyląduje w jednym z moich notatników, których mam naprawdę mnóstwo, to po prostu gdzieś przepadnie. Czasami łapię się nawet na tym, że jeżeli mam przy sobie tylko notatnik, nie zawracam sobie głowy z zapisywaniem w nim czegokolwiek bo przecież i tak to zgubię. W ten sposób marnuję cenne myśli, pomysły czy informacje.

Nie myl swoich pragnień z życzeniami

Kiedy już podejmiemy się  wyzwania rozmowy z samym sobą i zaczniemy odnajdywać w sobie nasze pragnienia, może się okazać, że one do nas nie pasują. Często wydaje nam się, że albo na coś nie zasługujemy, albo coś jest dla nas niemożliwe. Niestety wydaje mi się błędnym mylenie marzeń z jakimiś górnolotnymi  życzeniami z kosmosu. Uważam, że należy rozróżniać pewne oczekiwania, które mamy wobec naszego życia z życzeniami. Pomaga mi w tym nazywanie marzeń oczekiwaniami od życia lub pragnieniami. Stawiając oczekiwania wobec czegokolwiek, kierujemy się zdrowym rozsądkiem, analizujemy możliwości i jesteśmy wobec siebie sprawiedliwi. Jednak kiedy myślimy o marzeniach, łatwo jest nam popłynąć w otchłanie niesamowitego, idealnego świata, który nie istnieje i w ten sposób najczęściej mówimy o tym czego byśmy sobie życzyli. Jednocześnie myśląc o marzeniach, bardzo często od razu w naszej głowie rodzi się myśl, że są niemożliwe do spełnienia, że jest to tylko abstrakcja.

Poznaj siebie

Warto jest poznawać siebie, a wyłanianie naszych pragnień jest czymś co może stać się cegiełką składową fundamentu pod ciężką i długą pracę nad rozwojem osobistym. Jak już wspomniałem nie będzie to łatwe, jednakże jeżeli robimy coś dla siebie to uważam, że jest to warte każdego wysiłku.
Oczywiście poznawanie samego siebie to bardzo długi i niełatwy proces. Tak naprawdę poznajemy siebie całe życie i nigdy nie przestaniemy siebie zaskakiwać. Jak już wspomniałem, skupiając się na naszych pragnieniach zaczynamy ten proces i dążymy do samoświadomości, która jest kluczowa w rozwoju osobistym, a o której będę pisać za tydzień.


Podsumowując, nasze pragnienia powinny być dla nas bardzo ważne, nie powinniśmy się ich wstydzić a już na pewno nie możemy o nich zapominać ani ich ignorować. Zachęcam Cię z całego serca, abyś właśnie teraz pomyślał o nich i uwierzył, że nasze życie polega na dążeniu do ich spełnienia. Oczywiście jak zawsze zachęcam do komentowania lub kontaktu. To Ty powodujesz, że nie brakuje mi motywacji i co tydzień pojawia się nowy post na tym blogu.

Do poczytania...


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Jak udzielać feedbacku w 5 krokach.

Czym jest samoświadomość? Czyli jak poznac siebie?